Domov
O nás
Kontakt
Copyright
Autoportrét

Eva Frida

Počiatky mojej tvorby siahajú do čias výtvarnej na základnej škole. Naša učiteľka výtvarnej výchovy nám vštepila nielen základy techniky maľovania, ale aj lásku a zmysel pre vnímanie umenia a krásy okolo nás. V tom čase síce neboli veľké možnosti na ďalší rozvoj v tejto oblasti, ani široká škála farieb, rôznorodosť materiálov a podobne, avšak položené základy zostali v mojej mysli dodnes.

Zima na Paučici

Nasledovala dlhá pauza, obdobie, kedy som sa venovala štúdiu a svojej profesii.

V živote zažívame veľa radostných, ale aj ťažkých chvíľ a návrat k umeleckej tvorbe bol vyústením veľmi ťažkého obdobia. V tomto období som prečítala veľké množstvo kníh, navštívila som mnoho seminárov o farbách, o vnímaní a chápaní prírody.

Po dlhom čase som mala chuť opäť experimentovať s farbami, začala som maľovať na sklo a na textil. Každý materiál ma iné vlastnosti a vyžaduje iný druh farieb, inú techniku. Nasledovalo obdobie intenzívneho štúdia a praktizovania rôznych druhov materiálov a farieb, postupne som prešla k maľbe akrylom na plátno.

Som veľkou obdivovateľkou mexickej maliarky Frida Kahlo, pestrosti a živosti farieb v jej obrazoch a chuti do života, s ktorou prežívala každý deň.

Na lúke

Maľby, ktoré tvorím, sú zrkadlom prežívania daného momentu a mojej duše. Pestrú škálu a rozmanitosť farieb sveta spájam so svojou fantáziou a kúsok po kúsku je táto oslava života nanášaná na plátno. Každý obraz je inšpirovaný určitým zážitkom, vnemom, ktoré sú jedinečné a neopakovateľné. Pri stvárnení uprednostňujem nanášanie farieb vo viacerých vrstvách umeleckými špachtľami, aby som zdôraznila priestorové vnímanie sveta.

Prvé jarné dotyky

Vo svojich kolekciách sa snažím nielen o rozmanitosť, ale aj o praktickú využiteľnosť malieb. Okrem obrazov na plátne, som preniesla veselú letnú náladu do malieb na plátenné tašky. Pre hostiteľky, ktoré pripravujú sviatočný obed a čakajú návštevu, je vytvorená kolekcia plátenných maľovaných záster a pohostenie môžu dámy servírovať v sviatočných šatách s peknou zásterkou. Na jeseň a počas daždivých dní vám sychravé počasie spríjemní maľovaný dáždnik.

Všetky tieto maľby sú spracované vysoko kvalitnými farbami na textil, produkty sú stálofarebné a vode odolné. Plátenné produkty je možné prať v pračke na 30°.

Tak ako sa striedajú ročné obdobia, striedajú sa aj obdobia života. Dúfam, že moje maľby prinesú ľuďom radosť a krásu do každodenného života, pretože po daždi vychádza slnko a zimu vystrieda jar.

Veľké poďakovanie patrí všetkým mojim obdivovateľom a podporovateľom na tejto umeleckej ceste, najmä môjmu priateľovi, ktorý mi dodal odvahu začať maľovať akrylom na plátno, a ktorý ma stále podporuje a vyjadruje občas aj kritický názor. Veľmi dôležitým krokom bola aj moja prvá výstava pod názvom Dotyky Zeme - Kolo roka - Jar/Leto, kde som získala veľa názorov a ohlasov od návštevníkov výstavy. Všetko toto je posunom na mojej ďalšej tvorivej ceste, ktorá však predstavuje aj veľa práce, štúdia a úsilia.

Dolina Hlboče

Vladis

Grafik? Fotograf? Ešte nejaký čas potrvá, kým si budem môcť prisvojiť tieto označenia. Blízkosť k týmto témam však netajím. Stredoškolské štúdium na strojníckej priemyslovke bolo obdobím, kedy sa u mňa tieto záujmy začali formovať, aj keď som o tom ešte netušil.

Divozel veľkokvetý

Svoj úhľadný rukopis mám skôr zdedený po matke a vycibrený nekonečným písaním paličkovým písmom na priemyslovke. Bolo mi však potešením zahrať si roľu pisárika pri vypĺňaní diplomov a venovaní do kníh a iných spomienkových predmetov pri rôznych udalostiach.

Niečo nedefinovateľné ma priviedlo k práci s mládežou. Roky som viedol mládežnícky kolektív, oddiel skautov. Z tohto obdobia mi zostalo veľa nezabudnuteľných spomienok a zážitkov v kruhu skutočných priateľov. Nebolo to však len obdobie plné hier a zábavy. Príprava programu, výchova a vzdelávanie seba i detí, poznávanie a ochrana prírody, propagácia a dokumentačná činnosť oddielu. Články do kroniky, nástenky, brožúrky, granty, opäť nekonečné písanie a kreslenie.

Katarínka

Toto obdobie skautskej romantiky, vôňa lesa, večerné ohníčky, východy či západy slnka, to ma poznačilo na celý môj ďalší život. Láskou k blížnym svojim, ale aj láskou k prírode a k jej krásam. Fotografovaním prírody, historických pamiatok a vôbec všetkého pekného čo je.

S trochu vážnejším fotografovaním som začal v roku 2008, kedy som kúpil fotoaparát Panasonic Fz50. Vo voľnom čase popri zamestnaní som s ním nafotil zopár zaujímavých záberov. Kvalita fotografií však trpela či už mojou neskúsenosťou, ale aj tým, že sa jednalo iba o kompaktný aparát.

Jašterica zelená

Uvedomil som si, že kvalitu záberov môžem zlepšiť svojimi kvalitami, čo viem ovplyvniť, a kvalitou technického vybavenia, na čo mi Panasonic prestával stačiť. V roku 2015 som teda kúpil Nikon D810 s objektívom 24-120 mm.

Postupom času ma očarili staré náhrobné kamene, vysoké umenie ich tvorcov, či ich netradičný štýl. Niektoré zábery sa časom zrejme stanú raritou, napríklad staré bratislavské PKO, pretože zachytené scenérie už nebudú existovať.

Na našich stránkach sa chcem s Vami podeliť o všetku krásu, ktorú som vzhliadol. Verím, že sa z tej krásy budete tešiť aj Vy.